Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Energypack Sp. z o.o.

Warszawa

7

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Autor: Energypack Sp. z o.o., publikacja: 2021-03-01

Mikroinstalacja fotowoltaiczna postrzegana jest zazwyczaj przez pryzmat paneli fotowoltaicznych, bo tylko one są widoczne na dachach lub na gruncie. Należy jednak pamiętać, że elektrownia składa się również z falownika, konstrukcji, kabli, skrzynek AC i DC oraz wielu innych elementów.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Moduły fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne są bardzo ważnym elementem instalacji, gdyż to dzięki nim wytwarzana jest energia elektryczna. W modułach zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne, w wyniku którego energia ze Słońca zamieniana jest w prąd stały.

Panele zbudowane są z krzemu i dzielą się na: polikrystaliczne i monokrystaliczne.

Zobacz więcej: Fotowoltaika – porady, ranking

Falownik

Inwerter w branży fotowoltaicznej często nazywany jest sercem instalacji. To dzięki niemu prąd stały zmienia się w prąd zmienny.

W instalacjach montowane są jedno- lub trójfazowe falowniki, w zależności od mocy elektrowni.

Standardowy inwerter posiada 5-10 lat gwarancji producenta, jednak często jest możliwość płatnego przedłużenia tego okresu nawet do 25 lat.

Warto dodać, że jedna z wiodących marek produkujących falowniki oferuje swoim klientom optymalizatory mocy, które zwiększają wydajność systemu nawet do 25%. Na rynku pojawiły się również mikrofalowniki mające na celu kontrolować pracę każdego modułu osobno.

Konstrukcja montażowa pod panele PV

Konstrukcja montażowa to istotny element mikroistalacji, gdyż na jej podstawie montuje się panele słoneczne.

Producenci stelaży oferują rozwiązania do dachów płaskich, pochyłych czy instalacji wolnostojących na gruncie. Dodatkowo konstrukcje zostały tak zaprojektowane, aby mogły zostać zamontowane na każdym pokryciu dachowym.

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Pozostałymi elementami są przede wszystkim rozdzielnica AC, czyli zabezpieczenie po stronie prądu zmiennego i rozdzielnica DC, tzw. wyłącznik nadprądowy po stronie prądu stałego.

Warto wspomnieć, że okablowanie jest również ważną częścią instalacji i powinno spełniać normy potwierdzone certyfikatami. Należy pamiętać, że odpowiedni dobór kabli jest gwarantem prawidłowego przesyłu energii elektrycznej wyprodukowanej przez moduły do falownika.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – podsumowanie

Mikroinstalacja fotowoltaiczna ma służyć przez wiele lat, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość sprzętu oferowanego przez sprzedawców. Im jest ona wyższa, tym dłużej elektrownia będzie pracować bezawaryjnie. 

Czytaj też: 

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 302 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice